Dzisiaj: 4
W tym miesiącu: 5228
Wszystkich: 723671

Najazd Bar­barzyńców jest orga­ni­zowanym reg­u­larnie od 2003 roku fes­ti­walem his­to­rycznym odby­wa­ją­cym się na Zamku Ogrodzie­nieckim w Podzam­czu.

Wydarze­nie to naw­iązuje do cza­sów wczes­nego śred­niowiecza, kiedy to na ter­e­nach współczes­nej Pol­ski panowała ambitna i bitewna dynas­tia pias­towska.
Orga­ni­za­torzy imprezy starają się, aby każda edy­cja była bardziej atrak­cyjna i jed­nocześnie różniła się od poprzed­nich. Dlat­ego co roku wybier­any jest inny temat prze­wodni Najazdu Bar­barzyńców. Był już zjazd gnieźnieński, gdzie Zamek Ogrodzie­niecki stał się miastem Gniezno, była wyprawa Chro­brego na Kijów, gdzie prze­nieśliśmy widzów na wschod­nie rubieże, mieliśmy nieprzy­jem­ność odpierać najazd czeskiego Brze­tysława czy przyglą­dal­iśmy się kul­turze skan­dy­naws­kich Wik­ingów.

W roku 2015 — myślą prze­wod­nią będzie Bolesław II Zapom­ni­any — dość enig­maty­czna postać na kar­tach pol­skiej his­torii oraz mająca miejsce w cza­sach jego rządów tzw. Reakcja Pogańska. Owa reakcja to zryw lud­ności prze­ciw ksz­tał­tu­jącej się wierze katolick­iej sukcesy­wnie zastępu­jącej pogańskie obrzędy. His­to­ria jest o tyle ciekawa, że kro­nikarze jakimi byli w owych cza­sach mnisi starali się jak tylko mogli zatrzeć ten fakt.
Dlat­ego wiadomo o tym niewiele. O szczegółach będziemy mogli się dowiedzieć w cza­sie wykładu Pawła Szczepanika pra­cown­ika Uni­w­er­sytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najazd bar­barzyńców to nie tylko zabawy i hulanki, ale też nauka, dozowana w sposób bardzo przys­tępny głównie przez zabawę i łamanie zasad muzeal­nych w stylu „nie dotykać".
Chcemy, aby każdy Gość, każdy widz, każdy uczest­nik imprezy bawił się razem z rekon­struk­torami i wyniósł jakiś ele­ment żywej his­torii ze sobą do domu.
Impreza przy­ciąga corocznie około 400 odtwór­ców his­to­rycznych z różnych kra­jów. Można spotkać tutaj: Węgrów, Czechów, Białorus­inów, Ukraińców, Ros­jan, Niem­ców, Litwinów, Szwedów, Hisz­panów, Włochów no i oczy­wiś­cie Polaków. Orga­ni­zowane są liczne warsz­taty rzemiosł dawnych, obec­nych w życiu codzi­en­nym tysiąc lat temu. Można przyjrzeć się pracy wytwór­ców, lub wziąć w niej udział empirycznie.
Niewąt­pli­wie najwięk­szą atrakcją jest sobotni punkt kul­mi­na­cyjny czyli sobot­nia bitwa. Stają naprze­ciw siebie wojowie — ponad dwustu rosłych mężczyzn i bez­par­donowo okładają się mieczami oraz topo­rami. Oczy­wiś­cie bitwa ma sce­nar­iusz w tym roku wal­czyć będą chrześ­ci­janie z poganami.
Wszys­t­kich, którzy kochają his­torię, chcą wziąć w niej udział na żywo, chcą posłuchać muzyki dawnej w wyko­na­niu zespołu Per­ci­val, zobaczyć przys­to­jnych wojów i nadobne dziewoje zapraszamy serdecznie 23 — 24 maja na XII edy­cję Najazdu Bar­barzyńców na Zamek Ogrodzie­niecki w Podzamczu.

Program:

SOB­OTA:
11:00 — PREZEN­TACJA DRUŻYN
11:30 — TURNIEJ ŁUCZNICZY I ETAP
12:30 — PREZEN­TACJA UZBRO­JE­NIA WIK­INGÓW
13:00 — ZMA­GANIA DRUŻYN W WALKACH O MOST
14:00 — KON­CERT ZESPOŁU PER­CI­VAL
15:00 — POJE­DYNEK WOJÓW
16:20  — „CZYM BYŁA REAKCJA POGAŃSKA" OPOWIEŚCI O EWOLUCJI WIERZEŃ WE WCZES­NYM ŚRED­NIOWIECZU. PROWADZI MGR. PAWEŁ SZCZEPANIK Z UNI­W­ER­SYTETU IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU.
17:00 — „ZAPASY DUCHA PUSZCZY„
18:00 — WIELKA BITWA

NIEDZIELA:
11:00 — BIEG WOJA
12:00 — TURNIEJ ŁUCZNICZY II ETAP
13:30 — WALKA O MOST II ETAP
14:00 — POKAZ MODY
15:00 — FINAŁ POJE­DYNKÓW WOJÓW
16:00 — KON­CERT ZESPOŁU PERCIVAL