Ruiny zamku leżą przy drodze Olkusz – Wolbrom nr 783, dwa kilometry na płn. wsch. od Olkusza.
Poniżej zamkowego wzgórza znajduje się boczna droga, gdzie można zaparkować samochód. Stąd ścieżką, w kierunku północnym, docieramy do pozostałości dawnej fosy z drewnianym mostem (5 minut).
Idąc dalej wkraczamy na drugi drewniany most, który nas prowadzi do wieży bramnej. Pod wieżą leżą zasypane pomieszczenia sklepionych piwnic. Następnie wchodzimy na teren dziedzińca zamku dolnego. Wokół niego zachowały się mury magistralne z otworami okiennymi i reliktami ścian działowych dawnych budynków mieszkalnych. Ta część zamku składa się z trzech skrzydeł, które otaczały wewnętrzny dziedziniec. Mury zamkowe były wzniesione z wapienia łamanego i częściowo cegły. Z prawej strony , na najwyższej części wapiennej skały, wznosił się zamek górny z gotycką wieżą. Pierwotnie miała ona cztery kondygnacje. W XVII wieku nadbudowano ją o kolejne piętra z cegieł. Pod koniec XIX wieku lub na początku XX wieku wieża zamku górnego uległa zniszczeniu. Według niektórych źródeł, został ona wysadzona w powietrze przez ówczesnych poszukiwaczy skarbów.
Mniej więcej w tym czasie kamienie z zamkowych murów wykorzystywano do budowy okolicznych domów.
Prawdopodobnie już w XVI wieku wokół warowni istniały fortyfikacje ziemne z bastejami artyleryjskimi . Stanowiły one dodatkową ochronę zamkowych murów. Zarysy tych fortyfikacji są dobrze widoczne z najwyższej skały zamku górnego. Stąd tez rozciąga się rozległa panorama okolicy.
Wstęp
Płatny - 1 zł (dzieci w wieku przedszkolnym gratis).
Położenie i dojazd
Centralna część Jury Krakowsko - Częstochowska, północno - zachodnia część woj. małopolskiego, 2 km. od Olkusza w kierunku płn-wsch.
Dostać się można piechotą, autobusem miejskim lub PKS-em z Olkusza. Zamek jest bardzo blisko szosy, po lewej stronie.
Czas
Z przystanku autobusowego idzie się 5 min. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 30 min..