Zwiedzanie ruin zamku w Tenczynie rozpoczniemy od kolistej bastei bramnej, o średnicy 15 metrów. Nad wjazdem do niej widnieją pozostałości herbu Tęczzyńskich. Dalej droga prowadzi nas na dziedziniec przez długa sień strzelecką długa bo licząca 60 metrów, składająca się 5 segmentów.
W zachodniej części zobaczyć możemy szereg otworów strzelniczych.
Ta część zamkowej fortyfikacji datowana jest na przełom XV i XVI wieku. Następnie po prawej stronie zobaczyć możemy pozostałości wysokiego bastionu zwanego Bastionem Grunwaldzkim. To w nim według kronik w kazamatach więziono jeńców krzyżackich. Szczyt tej kilkukondygnacyjnej budowli wieńczy ceglany, arkadowy fryz, z licznymi otworami strzelniczymi.
Kierując swoje kroki w lewo po 50 metrach stajemy przed budynkiem bramnym i prostokątną Wieżą Nawojową. Wieża ta, przykryta czterospadowym dachem, jest charakterystyczną częścią zamku. Patrząc w kierunku południowym znaleźć możemy drugi mniejszy już Bastion Tenczyński. Dawniej był on połączony murem obwodowym z najdalej na wschód wysuniętą okrągłą basztą więzienną.
Po prawej stronie Wieży Nawojowej widzimy przylegający do niej budynek kaplicy, z okrągłymi otworami okiennymi. A po lewej stronie znajdowały się pomieszczenia straży zamkowej.
Za bramą rozciąga się wewnętrzny dziedziniec zamku górnego, który stanowi najstarszą część całego zamku.. W centrum dziedzińca stała dawniej zamkowa studnia, teraz obok rośnie rozległy jawor.. Na wprost Wieży Nawojowej zobaczyć możemy pozostałości płn. skrzydła mieszkalnego oraz jego wsch. skrzydło mieszkalne. Na wyższą kondygnację skrzydła wsch prowadzą krótkie schody z 1912 roku. W tej części twierdzy znajdowały się sale reprezentacyjne. W spisach inwentarzowych z lat 1553 jak i 1733 przeczytać możemy między innymi o wielkiej sali z piecem w której to mieściło się 15 portretów Tęczyńskich oraz sala z pięcioma oknami. W skrzydle płn., oprócz pokoju krzywego z dwoma portretami, znajdowały się stajnie, kuchnia, piekarnia oraz wozownia. Komunikacja między skrzydłami zamku była możliwa dzięki arkadowym krużgankom dobudowanym do murów dziedzińca w wieku XVI. Do wschodniej części murów zamku górnego przylegają jeszcze trzy cylindryczne baszty: Dorotka (płn. wsch.), Izabela (płd. wsch) i baszta więzienna (płd). Z zgodnie z przekazami, w tej pierwszej więziono rozpustną Dorotę Tęczyńską, a druga służyła mieszkańcom rezydencji jako łaźnia i locum separatum czyli mówiąc po naszemu toaleta.
To tyle co teoretycznie możemy zobaczyć, teoretycznie ponieważ wstęp na zamek ze względów bezpieczeństwa jest zabroniony. Niemniej prace zabezpieczające pewnie w niedługim czasie pozwolą nam na wejście w klimaty zamku Tenczyńskiego.