Dzisiaj: 95
W tym miesiącu: 653
Wszystkich: 680961
Zamek Smoleń

Smoleń to niewielka wieś leżąca na wschodnim krańcu Pasma Smoleńsko - Niegowskiego, w gminie Pilica. Nazwa wsi pochodzi od smolarzy, którzy w XIV wieku wyrabiali smołę. Jej zabudowania znajdują się przy drodze krajowej nr 794 pomiędzy Pilicą i Wolbromiem. Smoleń ma połączenia autobusowe z tymi miastami.

Obecnie obowiązuje zakaz wstępu na teren zamku ze względu na bardzo zły stan techniczny murów i groźbę utraty zdrowia a nawet życia. Trwają prace zabezpieczające mury.

Niemniej gdybyśmy weszli.

Malownicze mury składają się z zamku górnego oraz dwóch podzamczy, wschodniego i zachodniego. Na zwiedzanie zamku ruszyć można z niewielkiego parkingu przy pobliskim polu biwakowym. Idziemy więc szlakiem żółtym turystycznym, który nas podprowadzi do gotyckiej bramy podzamcza wschodniego, zajmie nam to około 7 minut. Jak się rozejrzymy po murach bramy zobaczyć możemy po obu jej stronach widniejące wgłębienia dawnej konstrukcji do opuszczania kraty tak zwanej brony.

Po przekroczeniu bramy wchodzimy na niewielkie podzamcze wschodnie. Służyło ono dla celów mieszkalno - gospodarczych. Jak zwrócimy uwagę to zobaczymy, że otaczające je mury mają 2 metry grubości a ponadto wzmocnione są skarpami. Poprzez otwory w murze możemy przejść na dziedziniec podzamcza zachodniego. Po drodze mijamy z lewej strony wysoką skałę z wieżą zamku górnego. Ta cylindryczna budowla ma wysokość 16 metrów i średnicy 7, 5. Została wzniesiona z kamienia łamanego, posiada dwa otwory. Być może wyższy z nich łączył ją z pozostałą częścią zamku, niższy zaś jest niestety dziełem poszukiwaczy skarbów z XIX wieku.

Przed wiekami do wieży przylegał kilkukondygnacyjny dom mieszkalny. Do jej podnóża możemy dotrzeć dzięki klamrom wmurowanym w skałę. Trudy wspinaczki wynagrodzi nam rozległa piękna panorama okolicy. Podzamcze zachodnie powstało w wieku XVI i pełniło jedynie funkcje mieszkalne. Świadczą o tym pozostałości kilku okien, strzelnicy, oraz wewnętrznego podziału na komnaty. W jego murach znajdują się również ślady południowej bramy zamku.

W południowym narożniku dziedzińca znajduje się studnia zamkowa. Wykuta została w litej skale, obecnie ma kilkanaście metrów głębokości więc z tego względu zabezpieczona jest kratą. Poniżej zamku na skraju lasu, stoją zabudowania folwarku z XIX wieku.

Spokojne zwiedzanie może nam zając około godziny.

To chyba tyle.

Miejmy nadzieję, że dostęp do zamku, na jego zwiedzanie zostanie przywrócony, a przede wszystkim, że nie będzie nam ten zamek niszczał, marniał, znikał.