Dzisiaj: 92
W tym miesiącu: 650
Wszystkich: 680958
Zamek Bydlin

Pod koniec lat 80 -tych XX wieku  badania archeologiczn0-architektoniczne prowadził na zamku w Bydlinie zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Błażeja Muzolfa. To dzięki niemu z dużym prawdopodobieństwem możemy odtworzyć średniowieczny wygląd budowli oraz funkcje obronne.

Podstawą założenia obronno - rezydencjalnego był wysoki dom, na planie prostokąta, o wymiarach 11,4 na 24 metry i grubości murów dochodzących do 2,3 metra.

Budowla wzniesiona z miejscowego wapienia, miała co najmniej trzy kondygnacje i była oskarpowana na narożach. Wejście do domu znajdowało się na wysokości 2,5 metra powyżej poziomu dziedzińca. Prawdopodobnie do jego środka prowadził drewniany ganek. Całość wieńczył dwuspadowy dach kryty gontem, ze szczytami w krótszych ścianach. Stropy budynku były drewniane, a ściany działowe wzniesiono z drewna i gliny. Pod koniec XIV wieku do budowli dostawiono mur obwodowy z wieżą bramną. Wieża ta, znajdująca się w płn. wsch. części muru, dodatkowo była wzmocniona skarpami. Dzięki takiemu rozwiązaniu wewnątrz założenia powstał nieduży , półkolisty dziedziniec. Zewnętrzne mury zamku z trzech stron otaczała fosa i kamienno - ziemny wał, natomiast od strony płn. chroniły go stroma skarpa i bagna. Dokładne obejrzenie ruin zajmuje około 20 minut.