Dzisiaj: 99
W tym miesiącu: 3467
Wszystkich: 727734
Zamek Lipowiec

Około 8 km na południe od Chrzanowa, przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 780 (Kraków - Chełmek) i 781 (Chrzanów - Zator), znajdują się ruiny Zamku Lipowiec. Usytuowane są one na wysokim, wapiennym wzniesieniu zachodniej części grzbietu Tenczyńskiego. Góra zamkowa o wysokości 362 m n. p. m. piętrzy się nad wsią Babice i powstałym w roku 1973 w Wygiełzowie (dawniej Lipowcu) Nadwiślańskim Parkiem Etnograficznym.

Zbocza wzgórza porośnięte są ponad stuletnim lasem bukowym (buczyną karpacką) oraz rzadkimi i cennymi gatunkami roślin (przylaszczka, miodunka, ziarnopłon, kopytnik, storczyk i inne) co spowodowało, że już w latach trzydziestych ubiegłego stulecia uznano ten teren za godny ochrony. W 1959 r. utworzono tu rezerwat krajobrazowy o pow. 12,5 ha zarządzany przez Nadleśnictwo w Chrzanowie i Jurajskie Parki Krajobrazowe. Na tym obszarze dominują skały triasowe, a na polach u podnóża zamku tzw. arkoza kwaczalska (permokarbon). Można tu znaleźć fragmenty skamieniałych drzew (araukarytów), zwanych w okolicy grabowymi kamieniami.

Zamek udostępniony jest do zwiedzania w formie tzw. trwałej (zabezpieczonej) ruiny. Po wykupieniu biletu wstępu obejrzeć można w sumie kilkadziesiąt pomieszczeń, na trzech kondygnacjach. Jedną z głównych atrakcji jest możliwość wejścia na szczyt zamkowej wieży (27 m wysokości), gdzie znajduje się taras widokowy. Na I piętrze Zamku, w pomieszczeniach mieszkalno - reprezentacyjnych należących w połowie XVIII wieku do apartamentu frontowego, znajduje się obecnie stała ekspozycja obrazująca historię Lipowca. Można tutaj dokładnie zapoznać się z burzliwymi losami biskupiej warowni, zobaczyć przedmioty (głównie codziennego użytku) znalezione podczas prac archeologiczno - wykopaliskowych oraz zdjęcia i grafiki, przedstawiające wygląd budowli i życie jej mieszkańców. Wystawa dostępna jest w godzinach otwarcia zamku, bez dodatkowej opłaty.

Zamek udostępniony jest do zwiedzania codziennie, we wszystkie dni tygodnia oraz święta, w godzinach:

8.00 do 18.00     -     1 MARCA do 31 PAZDZIERNIKA,

8.00 do 15.00     -     1 LISTOPADA do 28/29 LUTEGO .

Ostatnie wejście - 15 min. przed godziną zamknięcia.