Dzisiaj: 86
W tym miesiącu: 3454
Wszystkich: 727721
Zamek Będzin

Zamek z parkiem na Górze Zamkowej o powierzchni 5,69 ha jest charakterystycznym elementem panoramy Będzina. Jego sylwetka góruje nad miastem i jest wyraźnie widoczna.

Z dworca PKP i PKS dojdziemy tutaj w 15 minut. U jego podnóża można również bez problemu zaparkować samochód.

Zwiedzanie jest płatne. O cenach biletów trochę później.

Co możemy zobaczyć?

Najstarszą częścią budowli jest wolna stojąca cylindryczna wieża ( jej fundament jest zbliżony do kwadratu) z drugiej połowy XIII wieku. Pierwotnie miała ona średnicę 10,7 metra i liczyła 4 kondygnacje. Na wysokości trzeciej z n ich znajdowało się ostrołukowe wejście. Wieża zbudowana z miejscowego kamienia posiadała wykończenie z cegieł zendrówek. Obecnie na szczyt wieży prowadzą kręte schody. Na górze znajduje się taras widokowy skąd można podziwiać rozległą panoramę okolicy. Dawniej wieża służyła jako punkt ostatniego oporu, ale również jako więzienie oraz ciekawostka jako latarnia, która to oświetlała drogę ludziom pływającym po Przemszy.

Tuż obok zamku wznosi się druga wieża. Przylega do niej czterokondygnacyjny budynek mieszkalny. Wieża ma kształt czworoboku o wymiarach 8,5 na 9 metrów i posada 5 kondygnacji. Wewnątrz niej jak i w budynku mieszkalnym prezentowane są zbiory Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Dookoła zamku w Będzinie biegnie podwójna linia murów rozdzielonych sucha fosą. Pomiędzy murami wytyczono ścieżkę spacerową z ławkami. Nocą cały obiekt oświetlony jest reflektorami które sprawiaj, że zamek wygląda malowniczo, niepowtarzalnie, inspirująco.
Zwiedzanie warowni spacer może nam zająć ponad godzinę no ale oczywiście to sprawa indywidualna.

Zamek czynny codziennie oprócz poniedziałków.
Wt, czw, pt. 9.00 - 16.00.
Śr. 8.00- 16.00 (w okresie letnim 9.00 - 17.00)
Sobota 9.00 - 17.00.
Niedziela 9.00 - 17.00
Dniem, w którym można zwiedzić zamek bezpłatnie jest czwartek!
Ceny biletów: 6 zł., ulgowy - 3 zł.

Bilet łączony zamek-pałac dla dorosłych - 10 zł., ulgowy - 5 zł.
Na pół godziny przed zamknięciem kasa nie sprzedaje biletów.
Przewodnik: - 15 zł do 20 osób, - 20 zł od 21 do 30 osób.
Wstęp na basztę - 2 zł.

Muzeum Zagłębia w Będzinie czynne jest w następujące dni świąteczne: Poniedziałek Wielkanocny, 3 Maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 11 listopada oraz 26 grudnia, od godz. 9.00 do 17.00. W inne święta muzeum nieczynne.


Muzeum udostępnia wnętrza do organizowania sesji zdjęciowych. Szczegółowe informacje: (32) 267 44 61.