Dzisiaj: 82
W tym miesiącu: 4733
Wszystkich: 735474

Tenczyn dostał 700 tys. PLN z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru do programu Dziedzictwo kulturowe 2016 Ochrona zabytków. Z wnioskowanych 1,8 mln PLN na kolejny etap zabezpieczenia Tenczyna, Gminie Krzeszowice przyznano 700 tys. PLN.

Wyniki naboru zamieszczono na stronie MKiDN . Znacznie mniejsza od planowanej kwota dotacji oznacza że VII etap prac zabezpieczających trzeba będzie ograniczyć. Zakres robót przewidzianych we wniosku zaznaczono na poniższym planie Tenczyna.

Przewidywał on dokończenie remontu barbakanu (wraz z rekonstrukcją krenelaża), odgruzowanie i zabezpieczenie kaplicy zamkowej, zabezpieczenie ścian zamku górnego oraz ostatniej ściany Baszty Grunwaldzkiej, remont Baszty Dorotki oraz ścian północnej i wschodniej skrzydła mieszkalnego.

Państwo Filipowiczowie nadzorujący przebieg prac zabezpieczających staną przed trudnym wyborem. Będą musieli zdecydować które z budowli wchodzących w skład Tenczyna zostaną zabezpieczone w tym roku a które będą musiały jeszcze poczekać. Jak pokazuje zeszłoroczne doświadczenie są to decyzje dramatyczne. Sklepienie skrzydła mieszkalnego runęło w marcu zeszłego roku nie doczekawszy się planowanego remontu. Z drugiej strony, będzie to kolejny rok z rzędu w którym część Tenczyna zostanie uratowana przed zniszczeniem. Porównując dotację na Tenczyn z tymi na inne obiekty, można zauważyć że znajduje się ona w grupie tych najwyższych.